
Sala Brand Växla
Oskarshamn, Lastväxlartank Tankvolym: 10,000 liter vatten + 1000 liter skum Pump: Motorspruta, klass III. Rosenbauer N25 med dieseldriven Perkins motor 1144 PTA. Kapacitet: 2,500 liter/min

Sala Brand Växla
Lastväxlarbil till Södra Älvsborg Chassi: Volvo FM 410HP 62 RIGID Lastväxlare: JOAB typ L17

Fasta principer – inte eget tyckande
Tempot i trafiken har blivit högre och krockarna allvarligare. Samtidigt har bilarna blivit säkrare, men när väl en krock skett har vissa nya bilmodeller blivit svårare att ta sig in i för räddningspersonalen. Därför måste vi fortlöpande hitta alternativa arbetssätt och samarbetet mellan ambulanspersonalen och räddningstjänsten är oerhört viktigt.
Nr 2 – 2012
Olycksrapport från norsk ambulansolycka
Växande missnöje inom ambulanssjukvården
Sjuka och skadade människor ska alltid få rätt vårdinsats i rätt tid. En nödvändig förutsättning för detta är att det finns en väl fungerande ambulansverksamhet

Ökad kvalitet när nya rutiner införs på akuten
Idag den 23 april införs RETTS, ett triageringssystem som ökar patientsäkerheten och underlättar prioriteringen av de akut sjuka patienterna som kommer till Danderyds sjukhus.