Ny kolumnist


Samverkan 112 vill ha mer glöd i debatt-skalan. Nya perspektiv och nya analyser runt aktuella blåljusfrågor. Henrik-Johansson-2

Henrik Johansson har under mer än 25 år, med hög integritet och stort mod, skrivit otaliga artiklar i en rad olika tidningar. Han har en gedigen förankring inom blåljusorganisationerna och har tidigare verkat som förbundsordförande, utredare och flitig skribent.

Många av de frågor och idéer som han lyft, visar att Henrik Johansson varit mycket träffsäker i sina analyser, vilket också gör honom till en framstående opinionsbildare och debattör. Denna förnämliga egenskap uppmärksammades i fjol av Bonnierägda Dagens Medicin som tilldelade Henrik Johansson årets stora debattpris (2015).

I Samverkan 112 kommer Henrik Johansson, med personlig stil, att skriva om aktuella ämnen som berör hela 112-sektorn. Den första krönikan, kommer att publiceras både på webben och i papperstidningen. Krönikan bär namnet ”En Trygghetsallians med fördelar”.

Mycket välkommen Henrik Johansson som ny kolumnist på tidningen Samverkan 112!

Sven Åsheden, chefredaktör och ansvarig utgivare. sven@s112.se 


Relaterade artiklar

Hysch-Hysch i dispenslotteriet

Den så kallade Arbetstidsnämnden som ska besluta om dispenser för exempelvis ambulanssjukvården och räddningstjänsten får till och med  DDR-logiken att blekna. Nämndens arbetssätt är hermetiskt och rättsosäkert. Nämnden kom till

LÄS MER