Myndigheten stöttar räddningstjänsten med helikoptrar vid skogsbrand i Boxholm

Idag skickade Myndigheten för civilt försvar helikoptrar för bekämpning av en skogsbrand i Boxholm. Det var första gången i år som myndighetens flygande resurser aktiverades.

Det är Räddningstjänsten Mjölby-Boxholm som har efterfrågat luftburet stöd till en skogsbrand i Boxholm. Det brinner i otillgänglig terräng samtidigt som rökutvecklingen är kraftig. Myndigheten för civilt försvar har beviljat förfrågan och har skickat två helikoptrar som kommer att användas i insatsen.

Våra förstärkningsresurser

Skogsbränder släcks främst från marken av kommunal räddningstjänst. När räddningstjänstens egna resurser inte räcker till eller behovet av snabbt ingripande för att begränsa brandspridning är kritiskt, har Myndigheten för civilt försvar förstärkningsresurser. De flygande resurserna för skogsbrandsbekämpning består av helikoptrar och skopande flygplan samt materiel och kompetens.

Aktuell beredskap med helikoptrar och skopande flygplan

Myndigheten för civilt försvar följer aktivt hur brandrisken i landet utvecklar sig och när vi ser förändrade behov flyttar vi våra flygande resurser till platser där prognosen visar förhöjd risk för skogsbrand. Det påverkas av flera faktorer, exempelvis värme, torka, vind och förväntad nederbörd.

Aktuell beredskap till och med 24 april är som följer:

  • Helikoptrar
    Kalmar län, två helikoptrar med 30 minuters beredskap.
  • Skopande flygplan
    Södermanlands län, fyra skopande flygplan i 180 minuters beredskap.

Läs nyheten i sin helhet på Myndigheten för civilt försvars hemsida via länken.

Foto: Heliair

Relaterade artiklar

7 omkomna vid drunkning under augusti

Svenska Livräddningssällskapets, SLS, preliminära sammanställning av omkomna vid drunkningsolyckor visar att 7 personer mist livet under augusti i år jämfört med 14 personer för augusti 2026. Totalt har 44 personer omkommit i

LÄS MER

Test av SE-Alert genomfört

Dagens test av varningslarmet SE-Alert i Stockholms och Gotlands län har gett viktiga erfarenheter inför den fortsatta utvecklingen av systemet. Syftet med test är att identifiera eventuella brister och säkerställa

LÄS MER