Rescue Olof Wallenius från SSRS körde upp på land

ÖREGRUND. Klockan 20:47 inkommer larm om en saknad person vid Ormön, utanför Öregrund. Det rör sig om en man som begett sig hemåt i båt men inte kommit fram i tid. Det finns en risk att personen ifråga hamnat i vattnet. Helikopter Lifeguard 005 lyfter från basen i Norrtälje och larmet går även ut till lotsstationen vid Svartklubben, till Sjöräddningssällskapet och andra fartyg i området. En ambulans skickas ut från SOS Upplands län.

Helikoptern och Rescue Olof Wallenius från SSRS anländer till området ca 21:40 och lokaliserar mannen som ligger i vattnet.  Han tas ombord på Olof Wallenius men är vid påträffandet inte kontaktbar, hjärt-lungräddning påbörjas direkt.

Båten går mot Sundsveden, där ambulans väntar. När Olof Wallenius närmar sig land går de på grund, båten kör upp på land och en av besättningsmedlemmarna skadar sig i huvudet. Ytterligare ambulans tillkallas för säkerhets skull, även om skadan inte verkar allvarlig.

Källa: Sjöfartsverket  Foto: Sjöräddningssällskapet

Relaterade artiklar

Samverkan centralt i arbetet med SWEN

Samverkan mellan samhällsviktiga aktörer är central inte bara för att skapa en effektiv verksamhet och samarbete kring gemensamma mål och insatser. Samverkan är även central i etableringen av nästa generations

LÄS MER

Unik sjöräddningssimulator ska rädda fler liv

Att öva på svåra räddningsinsatser till havs är både riskfyllt och komplicerat – men nu tar Sjöräddningssällskapet ett stort steg framåt. På Hönö utanför Göteborg installeras just nu en världsunik

LÄS MER